Witamina E pełni niezwykle ważną rolę w ludzkim organizmie. Nie bez powodu zwana jest “witaminą młodości” – to wyjątkowo silny przeciwutleniacz, który wykorzystywany jest również w kosmetyce w celu zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się organizmu.

Witamina E – źródła

Duże dawki witaminy E znajdziemy w ziarnach – w szczególności w ziarnach słoneczników i dyni. Znajduje się ona m.in. w pełnoziarnistym pieczywie, wyrobach z mąki żytniej, a także w olejach roślinnych (np. w oleju słonecznikowym, sezamowym i rzepakowym, ale również w oliwie z oliwek). Świetnym źródłem witaminy E są kasze oraz niektóre owoce i warzywa – awokado, owoce jagodowe (np. czarna jagoda, borówki amerykańskie, maliny, jeżyny), szpinak, szparagi i fasola szparagowa. Dużą dawkę witamin zagwarantują również jaja, które poza witaminą E zawierają niezbędne dla zdrowia aminokwasy. Dodatkowo witaminę E zawiera pełnotłusty nabiał – mleko niepasteryzowane, tłusty twaróg oraz sery żółte i dojrzewające.

Wpływ witaminy E na zdrowie

Witamina E powszechnie wykorzystywana jest w leczeniu różnego rodzaju schorzeń skórnych. Jej kosmetyczne właściwości doceniane są przez producentów kosmetyków – witamina ta działa przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco, świetnie nawilża i pomaga w leczeniu stanów zapalnych naskórka. Na witaminę E szczególnie powinny zwrócić uwagę kobiety w ciąży – jest ona bowiem niezbędna dla prawidłowego kształtowania się układu nerwowego u rozwijającego się dziecka. Witamina E pozytywnie wpływa na układ krwionośny i zapobiega pojawieniu się różnych niebezpiecznych chorób serca. Jej odpowiednia podaż pomaga w zachowaniu dobrego stanu nerwu wzrokowego. Dodatkowo witamina ta wpływa pozytywnie na układ immunologiczny oraz zapobiega pojawianiu się niektórych nowotworów.

Niedobór witaminy E

Przyczyną niedoboru niektórych witamin (w tym E) mogą być m.in. zaburzenia wchłaniania mikroelementów z pożywienia. Do najpoważniejszych skutków niedoborów można zaliczyć silną anemię, problemy z krzepliwością krwi, zaburzenia snu, ospałość i ciągłe zmęczenie oraz zauważalne wypadanie włosów, łamliwość paznokci i pogorszenie stanu skóry. Skrajny niedobór może być nawet przyczyną problemów ze wzrokiem, a także obniżonej płodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W przypadku stwierdzonych problemów z wchłanianiem witamin (np. przy celiakii czy innych zaburzeniach układu pokarmowego) należy szczególnie zadbać o dietę, a także zdecydować się na przyjmowanie suplementów diety z witaminą E. O suplementacji powinny pamiętać także kobiety w ciąży oraz dopiero starające się o dziecko – większość preparatów dla kobiet ciężarnych posiada optymalną dawkę witamin w składzie. W skrajnych przypadkach niedoboru zaleca się wlewy witaminowe, które składają się z mieszanki różnych mikroelementów i trafiają bezpośrednio do układu krwionośnego, dzięki czemu znacząco podnoszą poziom witamin i minerałów także u osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia wchłaniania pokarmów.