Nadwaga to coraz większy problem, który dotyka dużą grupę społeczeństwa. Niegdyś problemy z nadmierną masą ciała dotyczyły głownie osób w podeszłym wieku, dziś na nadwagę coraz częściej cierpi także młodzież. Niestety, walka z nadwagą u dziecka może być niezwykle ciężka. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o dietę i aktywność fizyczną młodych nastolatków!

Skutki nadwagi u dzieci

Nieprawidłowa masa ciała u dziecka może mieć niezwykle poważne konsekwencje. Przede wszystkim nabycie dużej ilości tkanki tłuszczowej w dzieciństwie zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości w dorosłym życiu. Nadwaga może skutkować poważnymi problemami z układem kostnym – obciążone są młode stawy i kości, tym samym prowadząc do pojawienia się wad postawy. Ich leczenie obejmować może leczenie bólu czy delikatną korekcję, jednak przede wszystkim zaleca się zrzucenie masy. Innym skutkiem nadwagi u dzieci mogą być problemy z układem krwionośnym, a nawet wczesne ryzyko wystąpienia poważnych chorób krążenia. Dodatkowo u osób z nadwagą zwiększa się ryzyko pojawienia się cukrzycy, chorób tarczycy i innych problemów zdrowotnych. Wraz z wiekiem zwiększa się także ryzyko wystąpienia znacznie bardziej poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zachorowań na niektóre nowotwory (np. nowotwory narządów układu pokarmowego).

Dieta nastolatka

Rygorystyczne diety w okresie dorastania nie tylko nie są wskazane, ale wręcz są zabronione przez dietetyków i pediatrów. Młody organizm stale się rozwija i potrzebuje wielu witamin i pierwiastków, które zapewnią optymalną pracę narządów wewnętrznych. Należy więc zadbać o prawidłową podaż kaloryczną – zwykle jest to od 2000 do 2500 kalorii dziennie, przy czym zapotrzebowanie aktywnych chłopców w okresie dorastania może być znacznie większe. Podstawą diety powinny być warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste: żytnie pieczywo, ryże, makarony i kasze. Białko zapewni chude mięso m.in. drób, wołowina, wieprzowina. Nie wolno zapominać o zdrowych tłuszczach: tłustych rybach morskich, orzechach i ziarnach oraz olejach spożywanych na zimno. Warto także regularnie spożywać jaja i pełnotłusty nabiał – to pokarmy, które dostarczają wiele cennych witamin oraz niezbędne do rozwoju mózgu kwasy omega 3 i omega 6.

Aktywność u dzieci

Podstawą zrzucania dziecięcej nadwagi powinna być zdrowa, pełnowartościowa dieta, unikanie słodkich i słonych przekąsek, a także aktywność fizyczna. Jeśli nasza pociecha nie lubi sportów zespołowych i nie uczęszcza na regularne treningi, warto zadbać o codzienną aktywność na świeżym powietrzu. Latem warto spędzić weekend nad jeziorem, wybrać się na wycieczkę rower -ową po okolicznych lasach lub zorganizować dwudniowy wyjazd w pobliskie góry. Zimą czeka szaleństwo na nartach, jazda na łyżwach czy całodzienny pobyt w aquaparku. W aktywny wypoczynek warto angażować całą rodzinę – to doskonały sposób na spróbowanie nowych aktywności, wspólne spędzanie czasu oraz zadbanie o zdrowie wszystkich członków rodziny.