Jakie są przyczyny ropnych zakażeń paznokci?
Choroby paznokcia to najczęściej przebarwienia płytki. Od białych po ciemnobrunatne. Istnieją jednak takie zakażenia, którym towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk skóry wokoło oraz ropny wysięk. Towarzyszy temu ból i duża tkliwość paznokcia. Z reguły choroby, którym towarzyszy ropa są poważne i mogą prowadzić w stanach przewlekłych nie tylko do zabiegów chirurgicznych, ale trwałej utraty paznokcia. Jak się uchronić przed takimi zakażeniami? Jakie są ich przyczyny?
Ropne zakażenie skóry pod paznokciem – przyczyny
Typową chorobą jest zanokcica. Jej powstawanie związane jest z nieodpowiednim wycinaniem skórek i obgryzaniem paznokci na skutek czego tracimy wał paznokciowy. Chorobę może powodować także wrastający paznokieć, niewłaściwe obcięcie, częste moczenie rąk oraz używanie zakażonych skarpetek lub rękawiczek. Często zanokcica mylona jest z zastrzałem. Pierwsza to choroba paznokcia, druga wstaje na opuszkach, palcach najczęściej o ukłuciu.
Objawy choroby.
To nie jest przyjemna choroba. Charakteryzuje się dużym nasileniem bólu, tkliwością i ogólnie bardzo złym samopoczuciem. Ból mocno pulsuje, zwykle mocniej przy opuszczeniu kończyny w dół. Otoczka wokoło paznokcia robi się czerwona, gorąca i opuchnięta. W dalszym etapie powstaje wyciek ropy, zwłaszcza kiedy naciśniemy wał paznokciowy. Towarzyszą jej także przebarwienia paznokcia. Wszelkie zmiany najlepiej jest konsultować z lekarzem. Jeżeli choroba szybko postępuje, niezbędne będzie lecenie antybiotykiem. W ostrym przebiegu nie obywa się bez pomocy chirurgicznej. Albo nacinamy skórę, by ułatwić wydostanie się ropy, albo usuwamy martwe zmiany tkankowe. Ciężki przebieg choroby bardzo często związany jest z całkowitą utratą paznokcia. Ponieważ choruje też macierz, istnieje duże ryzyko, że jeśli paznokieć odrośnie, może być zdeformowany.
Leczenie i zapobieganie. Jak zapobiegać chorobom?
Uważaj podczas manicure. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych może dojść do zakażenia bakteriami Pseudomonas. Pierwsze objawy to zaczerwienie i obrzęk. Potem pojawia się ból, który już na tym etapie powinien zmusić Cię do wizyty u dermatologa. Do powstawania może też przyczyniać się cukrzyca i częste moczenie rąk. Ponadto narażenie na kontakt ze szkodliwą chemią. Uważaj, jak obcinasz paznokcie i jak wycinasz skórki. Niech to nie będzie za głębokie cięcie. Dbaj o higienę, zmieniaj skarpetki, używaj jednorazowych rękawiczek. Pomocne są talki do stóp i dłoni. Myj ręce obowiązkowo po każdorazowym opuszczeniu łazienki i toalety, zwłaszcza tych publicznych. Staraj się, by Twój maluch miał suche rączki. U nich najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez ssanie palców, które stykają się bakteriami beztlenowymi w jamie ustnej dziecka.