Najlepszym sposobem na walkę z uporczywą alergią jest unikanie alergenów. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Warto jednak podejmować takie działania, aby zmniejszyć i zminimalizować do maksimum kontakt z pyłkami. Dlatego, należy obserwować swój organizm i starać się dowiedzieć w jakim okresie występują najbardziej uporczywe objawy alergii. Szczególnie przydatna może okazać się również znajomość kalendarza pyleń, dzięki któremu przed kolejnym sezonem pylenia lepiej będziemy w stanie się na tę ewentualną alergię przygotować.

Alergia na pyłki terapia

Ponadto, warto również unikać przebywania w miejscach, gdzie stężenie pyłków jest największe – czyli w parkach, lasach, łąkach. Należy unikać tam spacerów zwłaszcza w czasie suchej, wietrznej i ciepłej pogody. Niemniej jednak często bywa tak, że uniknie silnych alergenów nic nie pomaga, objawy alergii się wciąż pojawiają, a nawet nasilają, dlatego wtedy należy zastosować odpowiednie leki. Do leków, które mogą być stosowane w alergicznym nieżycie nosa, które mają za zadanie zmniejszyć nasilenie uciążliwych objawów a z drugiej strony chronić przed ich nasileniem zaliczamy: leki stosowane miejscowo do nosa oraz leki stosowane miejscowo do oczu. Wiele alergików sięga również po leki doustne zawierające substancje przeciwhistaminowe. Na rynku dostępne są liczne preparaty w postaci kropli do oczu, polecane szczególnie w przypadku alergicznego zapalenia. Produkty te zawierają między innymi: kromoglikan sodu, chlorowodorek azelestyny oraz ektoinę. Kromoglikan sodu działa przeciwalergicznie. Jego mechanizm działania polega na stabilizacji błon komórkowych mastocytów oraz na blokowaniu kanałów wapniowych.

 

Tego typu działanie prowadzi do zahamowania uwalniania mediatorów reakcji alergicznej i jej zmniejszenia. Niestety lek nie działa doraźnie, a aby uzyskać zadowalający efekt należy go stosować przez dłuższy czas. Alergiczny nieżyt nosa można leczyć również kroplami/aerozolami do nosa. Produkty tego typu zawierają te same składniki co krople do oczu. Dostępne są również krople do nosa, zawierające oksymetazolinę lub ksylometazolinę, których zadaniem jest zmniejszenie przekrwienia oraz obrzęku błony śluzowej nosa oraz udrożnienie i ułatwienie oddychania. W przypadku uporczywej alergii możemy również stosować inne leki, wydawane z przepisu lekarza takie jak, na przykład: glikokortykosteroidy donosowe. Produkty tego typu działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, jednak o ich stosowaniu musi zadecydować lekarz.