Przegrzanie organizmu – garść ważnych informacji

Zdrowie

Udar słoneczny – objawy

Zbyt długie przebywanie na dworze w czasie wysokich temperatur, może powodować udar słoneczny. To niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić nawet do utraty życia. Objawy udaru to zawroty i bóle głowy, osłabienie i odczuwanie niepokoju. Wówczas należy podjąć odpowiednie działania, które mogą ochronić zdrowie i życie osoby doznającej udaru słonecznego. Jakie są to działania? Jak długo trwa udar słoneczny? Na te i inne ważne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Udar – co robić?

W przypadku odczuwania niepokojących objawów, należy działać jak najszybciej. Konieczne jest wezwanie pomocy, którą uzyskasz dzwoniąc pod numer 999 albo 112. Należy także udać się do miejsca, gdzie panuje cień, zadbać o nawodnienie organizmu. Chłodne okłady stosowane na skórę również okażą się bardzo pomocne. Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu doznaje podobnych objawów, przenieś osobę w zacienione i wezwij pomoc. Osoba, która zgłosi się po drugiej stronie słuchawki udzieli Ci odpowiednich instrukcji, które pomogą osobie doznającej udaru.
Czas trwania udaru słonecznego jest zależny od tego, w jakim stopniu został przegrzany organizm. Każdy przypadek jest więc bardzo indywidualny i powinien być rozpatrywany właśnie w taki sposób. Czasami taki udar trwa jeden dzień, a w przypadku bardziej nasilonych objawów konieczna jest opieka lekarska i nawet kilkudniowy pobyt w szpitalu.
Warto obserwować osoby w swoim otoczeniu, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności nieść pomoc. Udar słoneczny może przytrafić się każdemu, jednak w grupie osób najbardziej narażonych są dzieci, osoby starsze, osoby otyłe.

Przed wyjściem na dwór..

Aby uniknąć udaru słonecznego, należy zastosować się do kilku nieskomplikowanych zasad. W czasie upałów należy unikać przebywania na dworze, a jeśli nie można inaczej, należy szukać miejsc zacienionych. Głowę oraz kark warto odpowiednio chronić, w czym pomoże czapka, kapelusz albo lekka chusta. Krem z filtrem musi być nakładany na skórę przed każdym wyjściem, a także reaplikowany co kilka godzin. Odpowiednie nawodnienie organizmu to kolejna kwestia, o której lepiej nie zapominać w trakcie letnich upałów.

Podsumowanie

Przegrzanie organizmu przynosi negatywne skutki. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak osłabienie, niepokój, bóle i zawroty głowy, należy wezwać pomoc. Warto także nawodnić się, zastosować okład i udać w zacienione miejsce. Obserwuj otoczenie, jeśli ktoś doznaje objawów typowych dla udaru słonecznego, pomóż mu. Szybkie działanie może uratować zdrowie i życie drugiej osoby. Czas trwania udaru słonecznego to kwestia bardzo indywidualna, zależąca od stopnia przegrzania organizmu. Przed negatywnymi skutkami można się jednak ochronić, stosując się do porad opisanych w poprzednich fragmentach artykułu.

 

Zdrowie
Jak zapobiegać szumom usznym? Podpowiadamy

Szumy uszne – przyczyny Pisk, szum, gwizd – jeśli słyszysz podobne dźwięki i nie pochodzą one w wyniku działania zewnętrznych bodźców, masz do czynienia z tak zwanymi szumami usznymi. Przyczyny tej nieprzyjemnej dolegliwości mogą być różne. Czynniki takie jak nadmierny hałas, zalegająca woskowina, niezdrowy tryb życia czy używki, są częstym …

Zdrowie
5 dobrych sposobów na rzucenie palenia podczas wakacji

Nadchodzą wakacje, a co za tym idzie, dużo imprez, ognisk i wypadów nad jezioro. W takich okolicznościach bywa często powiedzieć nie zapaleniu papierosa. Nie jest to jednak niemożliwe, jeśli znasz te dobre sposoby na rzucenie palenia podczas wakacji! 1. Dlaczego chcesz rzucić palenie? Pierwszym krokiem do pozbycia się nałogu jest …

Zdrowie
Jakie są przyczyny szumu w uszach?

Ludzie od zawsze mieli i mają problemy z utrzymaniem witamin i minerałów na odpowiednim poziomie. Często jednak zdarza się, że mamy niedobory. I to różnych witamin i minerałów. Kiedy możemy poznać, że mamy ich w organizmie za mało? Najczęściej mamy albo złe samopoczucie, albo doskwierają nam różnego rodzaju dolegliwości. Gdy …