Od lat znane są ludziom zalety związane ze słuchaniem muzyki. Na podstawie wieloletnich badań powstała tak dziedzina jak muzykoterapia. Co daje taka terapia? Jakie są korzyści płynące z terapii muzyką receptywną?

Rodzaje muzykoterapii

W klasyfikacji wyróżnia się muzykoterapię aktywną oraz receptywną. Czym się one różnią? Otóż forma aktywna zakłada wykonywanie muzyki przez pacjenta. Mowa tu o graniu na instrumentach i śpiewaniu. Szczególnie podoba się ona dzieciom, które z natury są ciekawe, a tym bardziej nieśmiałym pomaga nawiązać kontakt z otoczeniem. Z kolei terapia receptywna skupia się na słuchaniu i analizowaniu muzyki oraz dyskusję terapeutyczną odnośnie uczuć, jakie towarzyszą słuchaniu. Obie te formy są interesujące i stanowią przyjemny element terapii.

Muzykoterapia receptywna

Teoretycznie każdy może sobie posłuchać muzyki. Często uśmiechamy się, gdy słyszymy nasz ulubiony kawałek. Zdarza się też odwrotna sytuacja, czasem jakaś melodia kojarzy się nam z czymś niemiłym, choć niekoniecznie zdajemy sobie sprawę, dlaczego tak się dzieje. Niekiedy puszczamy muzykę, by umilić sobie czas, niekoniecznie zajmujemy się uważnym słuchaniem i analizowaniem jej elementów i zastanawianiem się, jakie budzi w nas uczucia. Jeśli nam się nie podoba, to po prostu klikamy przycisk „wyłącz”. Podczas muzykoterapii ktoś wybiera muzykę za nas i to taką, która faktycznie wpłynie na nasze emocje.

Czy to działa?

Muzykoterapia jest specyficzną formą terapii, ponieważ jest nieco inna niż standardowa psychoterapia opierająca się wyłącznie na dialogu. Tutaj dochodzą dodatkowe elementy, przez co dla wielu osób jest to ciekawsza forma niż sama rozmowa i chętniej z niej korzystają. Słuchanie muzyki jest przyjemne, pomaga się zrelaksować i uwolnić ukryte wewnątrz emocje i konflikty. Dodatkowo rozmawia z terapeutą na temat słuchanej muzyki. Terapia nie wyleczy wszystkich chorób, jest jedynie elementem wspierającym. W czasie słuchania pracuje cały mózg, nawet jeśli któreś jego fragmenty nie działają do końca tak jak powinny, możliwy jest odbiór muzyki.

Dla kogo forma receptywna?

Decyzja odnośnie wyboru konkretnej formy muzykoterapii podejmowana jest w zależności od preferencji i potrzeb pacjenta. Terapia receptywna pomaga się wyciszyć i zrelaksować, z tego powodu polecana jest osobą z zaburzeniami lękowymi, zmagającymi się z depresją, czy dużą ilością stresu. Pomaga ona szczególnie ludziom, którzy mają problem z werbalnym przekazywaniem komunikatów. Przydaje się także osobom po zawale lub z zespołem stresu pourazowego.