Zdrowy tryb życia – 5 porad dla początkujących

Zdrowie

Rozpoczęcie przygody z prowadzeniem zdrowego i aktywnego trybu życia może być niezwykle trudne. Często osoby początkujące narzucają sobie wyjątkowo rygorystyczną dietę i niedostosowany do ich możliwości harmonogram ćwiczeń, co skutkuje jedynie zniechęceniem i szybkim porzuceniem zdrowych nawyków. Przedstawiamy 5 prostych kroków, które pomogą Ci w zdobyciu i utrzymaniu wymarzonej sylwetki!

1. Bądź aktywny na co dzień – zdrowie i ruch

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze zdrowym stylem życia zrezygnuj z ciężkich, wyczerpujących treningów. Zamiast nich wprowadź większą ilość aktywności w ciągu dnia. Sprawdzą się spacery, zrezygnowanie z dojazdów samochodem do pracy czy sklepu oraz większa tzw. aktywność spontaniczna. Zrezygnuj z windy na rzecz pójścia po schodach, staraj się bardziej angażować w wykonywane obowiązki domowe i traktuj je jako element zdrowego stylu życia. To wystarczy, by z czasem Twój brzuch znacząco się zmniejszył!

2. Zadbaj o dietę

Nie jest dobrym pomysłem wprowadzania restrykcyjnych ograniczeń dietetycznych w celu szybszego chudnięcia. Nie stosuj rygorystycznych diet, zamiast tego stopniowo wprowadzaj zdrowsze alternatywy. Zrezygnuj ze słodkich napojów na rzecz wody z owocami i ziołami. Sklepowe słodycze zastąp lekkimi, domowymi słodkościami na bazie miodu, orzechów i owoców. Przygotuj na własną rękę pysznego i pożywnego burgera z chudą wołowiną i warzywami, domową pizzę na pełnoziarnistym spodzie czy mniej kaloryczną pieczoną wersję frytek. To wszystko pozwoli Ci cieszyć się zdrową i pełnowartościową dietą bez konieczności rezygnowania z ulubionych dań, a odchudzanie stanie się przyjemnością!

3. Pokochaj aktywny wypoczynek

W wolnym czasie możesz próbować wielu aktywności – każda z nich przybliży Cię do posiadania wymarzonej sylwetki. Staraj się jednak wypoczywać aktywnie. Zimą wybierz się na basen, a latem spędź popołudnie nad pobliskim jeziorem. Może spróbujesz jazdy konnej, gry w squasha albo dawno zapomnianej jazdy na łyżwach? Możesz także wybrać się na weekendowy wyjazd w niedalekie góry albo na popołudniową wycieczkę na piesze zwiedzanie pobliskiego miasteczka z ciekawą historią. Każda z tych rzeczy pozwoli Ci na dodatkowe spalanie kalorii!

4. Pij wodę

Odpowiednia ilość wypijanej wody zapobiega zatrzymaniu płynów w organizmie i puchnięciu ciała, a także wspomaga odchudzanie. Dorosły człowiek powinien wypijać minimum 2,5 litra płynów dziennie. Najlepiej spożywać zwykłą wodę niegazowaną, jednak jeśli masz problem z nawodnieniem organizmu w ten sposób możesz zdecydować się na niesłodzone napary ziołowe oraz wodę z dodatkiem mięty i cytryny. Dodatkowo tkanka tłuszczowa zdecydowanie szybciej zniknie, gdy zadbasz o prawidłową ilość wody w diecie.

5. Nie poddawaj się

Pamiętaj, zdrowy i aktywny styl życia powinien zostać z Tobą już na stałe. Oznacza to, że nie ma sensu katować się rygorystycznymi dietami. Nie powinieneś się poddawać, gdy coś nie pójdzie po Twojej myśli. Z pewnością nie raz zdarzy Ci się leniwe popołudnie z czekoladą i zamówionym na wynos jedzenie. To nic złego, gdy robisz to raz na jakiś czas! Pamiętaj jednak, że nie warto wracać do starych nawyków, a odstępstwa od normy traktuj jako wyjątek, nie regułę.

 

Zdrowie
Wpływ witaminy D na ludzki organizm.

Witaminy odgrywają ważną rolę w naszym organizmie. Pomagają mu w wykonywaniu codziennych funkcji, takich jak trawienie pokarmu i utrzymywanie zdrowej równowagi. Zdrowie a witamina D Wiele osób nie otrzymuje wystarczającej ilości witamin ze swojej diety, dlatego tak wielu z nich decyduje się na suplementy witaminowe. Istnieją pewne witaminy, które organizm …

Sport i fitness
Odrobina czasu tylko dla siebie

Dbanie o siebie to między innymi szereg codziennych decyzji, które mają wpływ na kondycję, stan zdrowia, samopoczucie oraz wygląd zewnętrzny. Poświęcając sobie samemu choć odrobinę uwagi i zaangażowania można bardzo szybko dostrzec pierwsze pozytywne rezultaty. Do zdecydowanie najważniejszych działań należy świadome komponowanie codziennych posiłków, regularna aktywność fizyczna, a także odpowiednio …

Zdrowie
Naturalne lekarstwa

Naturalne zioła od wieków są wykorzystywane w medycynie przy różnych dolegliwościach. Zdrowie i naturalne zioła W pewnym momencie postęp w dziedzinie leków sprawił, że lekarze zaczęli odchodzić od naturalnej medycyny, uznając jedynie wyprodukowane w zakładach medycznych tabletki i syropy. Jednak bardzo szybko zdano sobie sprawę z tego, że naturalne wyciągi …