Zdrowy tryb życia – 5 porad dla początkujących

Zdrowie

Rozpoczęcie przygody z prowadzeniem zdrowego i aktywnego trybu życia może być niezwykle trudne. Często osoby początkujące narzucają sobie wyjątkowo rygorystyczną dietę i niedostosowany do ich możliwości harmonogram ćwiczeń, co skutkuje jedynie zniechęceniem i szybkim porzuceniem zdrowych nawyków. Przedstawiamy 5 prostych kroków, które pomogą Ci w zdobyciu i utrzymaniu wymarzonej sylwetki!

1. Bądź aktywny na co dzień – zdrowie i ruch

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze zdrowym stylem życia zrezygnuj z ciężkich, wyczerpujących treningów. Zamiast nich wprowadź większą ilość aktywności w ciągu dnia. Sprawdzą się spacery, zrezygnowanie z dojazdów samochodem do pracy czy sklepu oraz większa tzw. aktywność spontaniczna. Zrezygnuj z windy na rzecz pójścia po schodach, staraj się bardziej angażować w wykonywane obowiązki domowe i traktuj je jako element zdrowego stylu życia. To wystarczy, by z czasem Twój brzuch znacząco się zmniejszył!

2. Zadbaj o dietę

Nie jest dobrym pomysłem wprowadzania restrykcyjnych ograniczeń dietetycznych w celu szybszego chudnięcia. Nie stosuj rygorystycznych diet, zamiast tego stopniowo wprowadzaj zdrowsze alternatywy. Zrezygnuj ze słodkich napojów na rzecz wody z owocami i ziołami. Sklepowe słodycze zastąp lekkimi, domowymi słodkościami na bazie miodu, orzechów i owoców. Przygotuj na własną rękę pysznego i pożywnego burgera z chudą wołowiną i warzywami, domową pizzę na pełnoziarnistym spodzie czy mniej kaloryczną pieczoną wersję frytek. To wszystko pozwoli Ci cieszyć się zdrową i pełnowartościową dietą bez konieczności rezygnowania z ulubionych dań, a odchudzanie stanie się przyjemnością!

3. Pokochaj aktywny wypoczynek

W wolnym czasie możesz próbować wielu aktywności – każda z nich przybliży Cię do posiadania wymarzonej sylwetki. Staraj się jednak wypoczywać aktywnie. Zimą wybierz się na basen, a latem spędź popołudnie nad pobliskim jeziorem. Może spróbujesz jazdy konnej, gry w squasha albo dawno zapomnianej jazdy na łyżwach? Możesz także wybrać się na weekendowy wyjazd w niedalekie góry albo na popołudniową wycieczkę na piesze zwiedzanie pobliskiego miasteczka z ciekawą historią. Każda z tych rzeczy pozwoli Ci na dodatkowe spalanie kalorii!

4. Pij wodę

Odpowiednia ilość wypijanej wody zapobiega zatrzymaniu płynów w organizmie i puchnięciu ciała, a także wspomaga odchudzanie. Dorosły człowiek powinien wypijać minimum 2,5 litra płynów dziennie. Najlepiej spożywać zwykłą wodę niegazowaną, jednak jeśli masz problem z nawodnieniem organizmu w ten sposób możesz zdecydować się na niesłodzone napary ziołowe oraz wodę z dodatkiem mięty i cytryny. Dodatkowo tkanka tłuszczowa zdecydowanie szybciej zniknie, gdy zadbasz o prawidłową ilość wody w diecie.

5. Nie poddawaj się

Pamiętaj, zdrowy i aktywny styl życia powinien zostać z Tobą już na stałe. Oznacza to, że nie ma sensu katować się rygorystycznymi dietami. Nie powinieneś się poddawać, gdy coś nie pójdzie po Twojej myśli. Z pewnością nie raz zdarzy Ci się leniwe popołudnie z czekoladą i zamówionym na wynos jedzenie. To nic złego, gdy robisz to raz na jakiś czas! Pamiętaj jednak, że nie warto wracać do starych nawyków, a odstępstwa od normy traktuj jako wyjątek, nie regułę.

 

Zdrowie
Jak zapobiegać szumom usznym? Podpowiadamy

Szumy uszne – przyczyny Pisk, szum, gwizd – jeśli słyszysz podobne dźwięki i nie pochodzą one w wyniku działania zewnętrznych bodźców, masz do czynienia z tak zwanymi szumami usznymi. Przyczyny tej nieprzyjemnej dolegliwości mogą być różne. Czynniki takie jak nadmierny hałas, zalegająca woskowina, niezdrowy tryb życia czy używki, są częstym …

Zdrowie
5 dobrych sposobów na rzucenie palenia podczas wakacji

Nadchodzą wakacje, a co za tym idzie, dużo imprez, ognisk i wypadów nad jezioro. W takich okolicznościach bywa często powiedzieć nie zapaleniu papierosa. Nie jest to jednak niemożliwe, jeśli znasz te dobre sposoby na rzucenie palenia podczas wakacji! 1. Dlaczego chcesz rzucić palenie? Pierwszym krokiem do pozbycia się nałogu jest …

Zdrowie
Jakie są przyczyny szumu w uszach?

Ludzie od zawsze mieli i mają problemy z utrzymaniem witamin i minerałów na odpowiednim poziomie. Często jednak zdarza się, że mamy niedobory. I to różnych witamin i minerałów. Kiedy możemy poznać, że mamy ich w organizmie za mało? Najczęściej mamy albo złe samopoczucie, albo doskwierają nam różnego rodzaju dolegliwości. Gdy …