Ciąża to dziewięć wyjątkowych miesięcy, podczas których każda kobieta chce jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie dla dobra dziecka. Niestety, często zapominamy, jak ważne jest utrzymanie prawidłowej wagi w ciąży – nadmierne przybieranie masy może być niekorzystne dla rozwijającego się płodu, a nawet skutkować problematycznym porodem.

Dieta w ciąży

Choć w ciąży kategoryczne zabronione jest stosowanie drastycznych diet, z pewnością dbanie o wartościowy jadłospis jest jak najbardziej wskazane. Dieta ciężarnej powinna opierać się na warzywach i owocach, pełnoziarnistym pieczywie i kaszach, a także jajach, pełnotłustym nabiale i chudym mięsie. Należy zrezygnować z dużych ilości kupnych słodyczy, słonych, kalorycznych przekąsek i głęboko smażonego, przetworzonego jedzenia. Niezdrowe pokarmy mogą powodować m.in. problemy gastryczne, zaburzenia trawienia, obniżenie samopoczucia, senność i ospałość, a nawet być pośrednią przyczyną często występującej w ciąży anemii. Warto skupić się na prowadzeniu lekkostrawnej diety, eliminacji niepożądanych i bezwartościowych produktów oraz zapewnieniu optymalnej dawki witamin i minerałów, które umożliwią właściwy rozwój płodu.

Ćwiczenia w ciąży

Umiarkowana aktywność w ciąży jest zalecana przez fizjoterapeutów i lekarzy ginekologów. Aktywność pozwala na utrzymanie dobrej kondycji, co zwiększa szanse na bezproblemowy, mniej bolesny i szybszy poród siłami natury. Ciężarnym zaleca się spacery średnim tempem, ćwiczenia jogi i pilatesu, a także aqua aerobik i pływanie. Dodatkowo warto rozejrzeć się za zajęciami zorganizowanymi dla kobiet w ciąży. Osoby wcześniej bardzo aktywne mogą dalej uprawiać sport, jednak należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności i o zrezygnowaniu z wymagających ćwiczeń siłowych i wydolnościowych. Powinno się również zrezygnować z uprawiania sportów kontaktowych (np. sztuk walki, gier zespołowych), a także ryzykownych zachowań, które mogą grozić upadkiem, kontuzjami lub urazami brzucha (np. wspinaczka po ściance, jazda konna).

Jak ćwiczyć w ciąży?

Niestety, zbyt intensywne lub wykonywane w niewłaściwy sposób ćwiczenia mogą skutkować różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który oceni, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do uprawiania sportu w ciąży (np. występowanie krwiaków wewnątrzmacicznych czy niskie ułożenie łożyska), a także czy nie jest wymagana terapia poprawiająca postawę lub likwidująca przepuklinę często występującą w ciąży. W przypadku wystąpienia urazu lub bólu należy bezzwłocznie udać się na pogotowie w celu monitorowania stanu zdrowia płodu, a także do fizjoterapeuty. Fizykoterapia może być pomocna w likwidowaniu takich problemów jak rozstęp mięśni brzucha. Specjalista może również zalecić leczenie innych schorzeń ciążowych, a sama rehabilitacja może polegać na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, używaniu specjalnych taśm leczniczych i łagodzeniu dolegliwości bólowych.