Pierwsza ciąża to bez wątpienia czas wyjątkowej radości, ale również wielu lęków i niepewności. Wiele kobiet nie wie co zrobić po zobaczeniu dwóch kresek na teście ciążowym. Kiedy udać się do ginekologa i jakie badania zrobić? O czym pamiętać w pierwszych tygodniach ciąży? Kiedy rozpocząć przygotowania do powitania pierwszego dziecka na świecie?
Dieta i suplementacja
Przede wszystkim – nie wpadaj w panikę. Zwykle kobiety dowiadują się o ciąży między 4 a 8 tygodniem ciąży. Od chwili zrobienia testu ciążowego zrezygnuj ze wszelkich używek (w szczególności palenia papierosów i picia alkoholu – nawet sporadycznie) oraz zadbaj o dietę. Staraj się jeść różnorodne i wartościowe pokarmy, choć w pierwszych tygodniach ciąży może być to ciężkie ze względu na pojawiające się mdłości. Od razu powinnaś także zacząć suplementować kwas foliowy – witaminę, która jest niezwykle ważna dla rozwoju zarodka i płodu, a której niedobór może prowadzić do występowania poważnych wad cewy nerwowej. Przez pierwsze tygodnie staraj się ograniczać źródła kofeiny, słodycze i niezdrowe przekąski. Zrezygnuj także z jedzenia surowego mięsa, niemytych warzyw, surowych jaj i niepasteryzowanego mleka.
Pierwsza wizyta u ginekologa
Pierwszą wizytę u ginekologa zaplanuj pomiędzy 6 a 8 tygodniem ciąży (licząc od daty ostatniej miesiączki). To optymalny czas – wcześniejsze badanie może nie wykazać ułożenia zarodka lub bicia jego serca. Lekarz ginekolog na pierwszej wizycie założy kartę ciąży, przeprowadzi wywiad oraz zleci kolejne badania – badania ogólne moczu, morfologię krwi oraz badania na obecność przeciwciał wirusowych. Może również przeprowadzić cytologię, skierować pacjentkę na USG piersi, a także zalecić wizytę u innych specjalistów, takich jak psycholog, endokrynolog, okulista czy fizjoterapeuta. Pamiętaj, że dobry ginekolog kompleksowo zadba o Twoje zdrowie, ale również będzie osobą pierwszego kontaktu. Na pierwszą wizytę warto wziąć listę pytań i wątpliwości – to idealny moment na poradzenie się w zakresie uprawiania sportu, kontynuowania pracy zarobkowej czy prowadzenia dodatkowej suplementacji.
Dalsze badania
Kolejne ważne badania przypadają między 11 a 14 tygodniem ciąży. To właśnie wówczas wykonuje się pierwsze USG, podczas którego oceniana jest anatomia płodu. Dodatkowo możesz wykonać badania prenatalne pierwszego trymestru, które bezpłatnie przysługują każdej kobiecie powyżej 35 roku życia oraz paniom, które są w grupie ryzyka urodzenia dziecka z aberracjami chromosomowymi. Prywatnie jednak badanie to może wykonać każdy. Składa się ono z usg genetycznego, na którym dokładnie oceniana jest budowa płodu, a także badań krwi, dzięki którym określane jest ryzyko wad genetycznych, wystąpienia stanu przedrzucawkowego i niewydolności łożyska. Pamiętaj, że badania te musi wykonać lekarz posiadający uprawnienia FMF – tylko to gwarantuje rzetelne przeprowadzenie badań w oparciu o międzynarodowe standardy oraz właściwe obliczenie ryzyka wystąpienia wad genetycznych.