Ludzie od zawsze mieli i mają problemy z utrzymaniem witamin i minerałów na odpowiednim poziomie. Często jednak zdarza się, że mamy niedobory. I to różnych witamin i minerałów. Kiedy możemy poznać, że mamy ich w organizmie za mało? Najczęściej mamy albo złe samopoczucie, albo doskwierają nam różnego rodzaju dolegliwości. Gdy będziemy podejrzewać u siebie, że coś się z nami dzieje niedobrego warto udać się do lekarza rodzinnego, który następnie skieruje nas na odpowiednie badania. Gdy już wyjdzie, czego w naszym organizmie jest najmniej to na pewno lekarz zdecyduje się na przepisanie odpowiednich leków lub po prostu będzie kazał kupić suplementy. Jednak warto stosować się do zaleceń specjalisty, ponieważ zbyt wielkie dawki witamin mogą wyrządzić krzywdę w naszym organizmie. Na przykład zbyt duża dawka witaminy D3 może prowadzić nawet do pojawienia się szumów usznych. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić co to są przewlekłe szumy uszne
Jakie są przyczyny szumów usznych?
Zanim zostaną przedstawione najczęstsze przyczyny, które prowadzą do szumień usznych, najpierw warto zastanowić się co to w ogóle jest za schorzenie, jak je leczyć i czym się objawia. To chyba najważniejsze informacje, które powinniśmy wiedzieć.
które niedawno przechodziliśmy. Szumy to nic innego jak różne dźwięki, szumy, piski lub dzwonienie, które występują w uszach. Dokładniej to może występować w uchu środkowym, wewnętrznym, mózgu itp. Jak je możemy leczyć? To nic trudnego, chociaż takie szumy słyszy tylko osoba chora. Leczenie szumu sprowadza się przede wszystkim do tego, aby wyeliminować stany, które wywołują ten nieprzyjemny i uporczywy objaw. Warto udać się z objawami do laryngologa, specjalisty od uszu. W zależności od przyczyny przez którą występują szumy, lekarz podejmie odpowiednie leczenie. Może być chirurgiczne. Można także podawać leki, które są w stanie poprawić ukrwienie ucha wewnętrznego. Bardzo popularną metodą stało się odbycie kilkumiesięcznej terapii TRT, której celem jest nic innego jak „przyzwyczajanie” pacjenta do szumu usznego. Ważne, aby pacjent po tym w ogóle nie zwracał uwagi na szumy.
Przejdźmy do przyczyn. Najczęściej można zaliczyć do niej:
- choroby kręgosłupa,
- urazy czaszki,
- nadczynność tarczycy,
- zatkanie ucha woskowiną lub innym ciałem obcym,
- spożywanie alkoholu, palenie papierosów i innych używek,
- miażdżyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- starzenie się narządu słuchu,
- stres,
- zapalenie ucha środkowego,
- choroba Meniere’a,
- otoskleroza,
- hałas.
Niektórzy potrafią z tym żyć i funkcjonować normalnie. Jednak nie wszyscy tacy są. Osoby, które są dość wrażliwe mogą niestety mieć z tego powodu problemy z koncentracją. Taka dolegliwość może prowadzić także do stanów depresyjnych. Mogą mieć też przez to problemy ze snem. No bo jak spać skoro ciągle słyszymy w uszach jakieś dźwięki.
Podsumowując niniejszy artykuł, jeśli ktokolwiek słyszy szumy w uszach to warto, aby udać się z tym do lekarza. Nie warto zwlekać. Zwłaszcza jeśli cierpi na tym nasz organizm.