Łysienie plackowate to choroba, która skrywa nadal wiele sekretów. Przede wszystkim nie można dokładnie określić dlaczego wystąpiła. U około 20% pacjentów ma podłoże genetyczne, jednak może się uaktywnić poprzez silny, długotrwały stres, czynniki immunologiczne i autoimmunologiczne. Dotyka każdej płci i w każdym wieku, zdarza się, że występuje również u dzieci. Większą część pacjentów stanowią osoby między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia.

Łysienie plackowate to choroba przewlekła i zapalna. Na skórze dochodzi do ognisk zapalnych, które powodują okrągłe lub owalne plamy pozbawione owłosienia. Stan chorobowy dotyczy nie tylko skóry głowy, ale również innych obszarów ciała.

Rozwój choroby jest bardzo indywidualny i może się różnić od innych przypadków, jednak nie trudno zdiagnozować tę chorobę ze względu na bardzo charakterystyczny objaw. Poza tym nie pojawiają się żadne inne objawy wskazujące na stan zapalny.

Jeżeli zauważymy objawy choroby należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż szybka reakcja i odpowiednio prowadzone leczenie mogą pomóc. Niestety jest to choroba przewlekła, więc nie da całkowicie wyleczyć łysienia plackowatego i zawsze istnieje obawa, że choroba powróci.

Bardzo ważnym aspektem, którego nie powinno się pomijać jest psychika. To ona bardzo cierpi podczas zachorowania. Zdarza się, że pacjenci tracą nie tylko włosy na głowie, ale również rzęsy czy brwi. To wpływa