Rozmaryn i jego pielęgnacja oraz uprawa.

Kulinaria

Rozmaryn to roślina, która ma bogate zastosowanie, jako roślina jadalna, uprawna i jako surowiec lekarski. Uprawę tej rośliny można prowadzić w domowym ogródku. „Miękki, zielono-niebieski piołun, który odpędza insekty; żółte końcówki wzburzonego wrotyczu; delikatna, szara lawenda o pięknych fioletowych i niebieskich szpicach; nierówne, kamienne ściany okryte miękką powłoką zieleni w miejscach, gdzie wspiął się na nie stary bluszcz.” – Juliet Marillier

Jak wygląda pielęgnacja rozmarynu?

Pielęgnacja rozmarynu przedstawia się następująco:
Gdyż rozmaryn ma dobry system korzenny, sam dobrze wyciąga z ziemi to, co dla niego najlepsze i nie potrzebuje aż tak dużo, np. wody. Podlewać tę roślinę można od czasu do czasu, ale jak naj mniej, by nie padł, nie podgnił, nie stracił swoich pięknych, bujnych gałązek.

Rozmaryn można pielęgnować poprzez umiarkowane podlewanie. Dlatego te z rozmaryn wspaniale znosi okres suszy, jednak nie lubi przymrozków, mrozów, tu warto nastawić się na okrycie gałązkami choinki, przykryciem go ściółką. A gdy sadzimy do gruntu, to warto zastosować też torf, który można zakupić w sklepie.

Jak wygląda uprawa rozmarynu?

Uprawa rozmarynu powinna odbywać się w ciepłym nasłonecznionym miejscu.

Gleba dla rozmarynu jest potrzebna nagrzewająca się, przepuszczalna, o lekko zasadowym pH.

Uprawę można przeprowadzać w gruncie, jak i również w doniczkach.

Doniczki, czy większe skrzynki to najlepszy pomysł, by zasadzić rozmaryn i pozyskać efekty na cały rok. Dla sadzonek najlepszy jest II kwartał, a kwitnie on przez maj aż do lipca. Początek wiosny to czas, by sadzić rozmaryn, po uzyskaniu odpowiednich sadzonek można go wysadzać do gruntu na głębokość 0,5 cm.

Zastosowanie rozmarynu

Rozmaryn nadaje się na takie miejsca jak tarasy, skalniaki, ogrody wiejskie, rabaty, wnętrza, ogrody przydomowe, obwódki, pojemniki i balkony.

Funkcje rozmarynu

Do funkcji rozmarynu można zaliczyć jadalną, dekoracyjną, leczniczą, oraz sprawdza się jako surowiec leczniczy.

Jedna roślina a tak wiele korzyści zyskamy przy jej uprawie. Wspaniale nadaje się do potraw, do różnych kulinarnych podbojów, które czasem bez rozmarynu nie będą aż tak smaczne.

Właściwości lecznicze rozmarynu

Rozmaryn działa antyseptycznie i przeciwbakteryjnie, wpływa korzystnie na układ trawienny, zawiera witaminy A i C, poprawia krążenie krwi, działa grzybobójcza oraz wirusobójcza, ma dobry wpływ na odporność organizmu, ma właściwości antyrakowe.

Na zakończenie można powiedzieć, że rozmaryn to wspaniała roślina, którą można uprawiać pomimo suszy, jest surowcem, który ma wiele korzyści.

Kulinaria
Sałatka ziemniaczana czyli bramborowy salat z kotletem schabowym

Domowa sałatka ziemniaczana. Zdrowie na talerzu? Prosta domowa sałatka ziemniaczana to wspaniały sposób na wypełnienie wieczornej kolacji. Jej przygotowanie jest proste, nie wymaga dużo pracy, nie jest to kosztowny przepis. Do przygotowania sałatki ziemniaczanej należy przygotować składniki, oczyścić je umyć lub też wcześniej ugotować. Składniki, jakie są potrzebne do sałatki …

Kulinaria
Zapiekanka ziemniaczana na gorąco.

Zapiekanka ziemniaczana to wyśmienity specjał, który będzie gościł jako drugie danie przy obiedzie. Ziemniaczana zapiekanka jest prosta w przygotowaniu, nie wymaga dużo pracy. Dieta Do przygotowania sałatki ziemniaczanej wystarczy przygotować takie składniki, jak między innymi: ziemniaki ok. 10 sztuk, pętko kiełbasy, 200 gramów boczku, 1 cebula, opakowanie pieczarek, 1 sztuka …

Kulinaria
Wino z porzeczki czarnej

Czarna porzeczka na wagę złota Czarna porzeczka pojawia się wraz z końcem maja, a sezon na nią kończy się już po dwóch miesiącach. Nie jest wobec tego owocem dostępnym przez okrągły rok, dlatego warto na nią polować w sezonie, kiedy jakościowo jest najlepsza. Wiele osób decyduje się w takich momentach …