Tarnów – miasto sportów żużlowych

Sport i fitness

Leżące w Małopolsce miasto Tarnów słynie z wielu rzeczy. Tutejsza starówka zachwyca swoimi krętymi uliczkami i zabytkowymi budynkami. Tarnów w całej Polsce jest również kojarzony z bardzo szczególną dyscypliną, jaką jest sport żużlowy. Z tego miasta pochodzą niektórzy najbardziej znani mistrzowie w tych sportach, a na tutejszym stadionie odbywają się ważne zawody.

Historia żużlu w Tarnowie

Żużel w Tarnowie ma bardzo długą tradycję. Głównym klubem żużlowym w tym mieście jest Unia Tarnów, którego historia sięga jeszcze lat 50 ubiegłego wieku. Unia Tarnów jest klubem sportowym posiadającym wiele sekcji. Powstał w roku 1928, ale sekcja żużlowa została założona w 1957.

Na przestrzeni dekad w barwach Unii Tarnów występowało wielu słynnych żużlowców. Jednym z najbardziej znanych zawodników w historii Tarnowa jest Tomasz Gollob, należący do najlepszych żużlowców nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Razem ze swoim bratem Jackiem występowali w barwach Unii Tarnów w latach 2004 – 2007, odnosząc wiele znaczących sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej.

Innym znanym żużlowcem z Tarnowa jest Zygmunt Pytko. Był zawodnikiem Unii Tarnów w latach 1957 – 1974, w czasie których ustanowił wiele ważnych rekordów i zdobył na swojego klubu mnóstwo osiągnięć.

Unia Tarnów kilkakrotnie zdobywała Mistrzostwo Polski. Pierwszy raz w roku 2004, następnie w 2005, a potem w 2012. Od początku swojego istnienia bierze udział w zawodach najwyższego szczebla, nigdy nie schodząc poniżej II ligi krajowej.

Stadion Unii Tarnów

Stadion w Tarnowie to miejsce bardzo powszechnie kojarzone właśnie z żużlem. Na obiekcie tym w ciągu ostatnich dekad rozgrywało się wiele ogólnopolskich zawodów. Oficjalnie nosi on nazwę “Jaskółcze Gniazdo”. Mieści się przy ulicy Zbylitowskiej 3, niedaleko przystanku PKP Tarnów Mościce.

Tarnowski stadion jest przystosowany do rozgrywek wielu różnych dyscyplin sportowych. Z jednej strony jest to obiekt piłkarski, na którym regularnie organizowane są mecze piłkarskiej sekcji Unii Tarnów. Biegnący dookoła tor żużlowy należy do najbardziej znanych tego typu obiektów w Polsce.

Śmiało można powiedzieć, że sport żużlowy to bardzo ważna część historii Tarnowa. Na przestrzeni całych dekad w barwach tutejszego klubu występowało wielu spośród najbardziej znanych w historii Polski zawodników. Dziś również sport ten jest bardzo żywy w tym mieście. Na tarnowskim stadionie organizowane są ogólnopolskie zawody, a Unia Tarnów nieustannie zajmuje wysokie miejsca w krajowych klasyfikacjach.

Sport i fitness
Sport i ciąża: 5 dobrych nawyków.

Jak wiemy, ćwiczenia fizyczne są niezbędne do utrzymania zdrowego stylu życia, a obecna wiedza pokazuje, że nie ma żadnego ryzyka związanego z ćwiczeniami w czasie ciąży, ponieważ aktywność fizyczna jest tak samo korzystna dla dziecka, jak i dla matki. Sport i ciąża są możliwe, a nawet zalecane, aby poprawić kondycję …