Płyta OSB to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Wykorzystywana jest podczas budowy i wykańczania domów i mieszkań. Korzysta się z niej również w branży meblarskiej. Popularność ta wynika z jej właściwości – płyta OSB jest trwała, odporna na zniszczenia, a przy tym łatwa w obróbce.
Płyta OSB (z angielskiego Oriented Strand Board) to materiał drewno pochodny, który aż w ponad 90% wykonany jest z drewna. Do produkcji płyty OSB wykorzystuje się bowiem sprasowane wióry drzewne (najczęściej sosnowe lub świerkowe), które poddawane są wysokiej temperaturze i wysokiemu ciśnieniu. Wióry spojone są ze sobą przeważnie wodoodporną żywicą syntetyczną.
W płycie OSB wióry układa się w trzech warstwach, naprzemiennie: wióry wzdłuż lub w poprzed płyty. Dzięki takiej konstrukcji płyta OSB zyskuje znakomite właściwości mechaniczne, jest znacznie trwalsza i solidniejsza. Jest też pozbawiona sęków i nie tak łatwo ją uszkodzić czy odkształcić.
Płyta OSB może mieć powierzchnię gładką lub porowatą, a do tego różnić się także wykończeniem krawędzi. Mogą być one proste, dwu lub cztero stronnie frezowane na dłuższych krawędziach. Płyta OSB stolarska ma też zazwyczaj gładkie brzegi i ozdobne wykończenie.
Płyta OSB jest stosunkowo tanim materiałem, który jest w stanie skutecznie tłumić dźwięki. Ponadto chroni przed nadmiernym nagrzaniem, ewentualnym pożarem, a także przed uciekaniem ciepła z budynku. Zaletą tego materiału jest też wysoka odporność na wilgoć, a co za tym idzie – na pęcznienie. Płytę tą w łatwy sposób można docinać i montować. Do tego posiada ona dosyć długą żywotność bez wymagania dodatkowej konserwacji. Wszystkie te właściwości czynią płytę OSB tak chętnie wykorzystywaną na wielu płaszczyznach.
Istnieje kilka rodzajów płyt OSB. Płyta OSB 1 powstała do stosowania jedynie w warunkach suchych. Jej wióry połączone są bowiem ze sobą żywicą mocznikowo-formaldehydową, przez co płyta szybko chłonie wilgoć i wymaga dodatkowej konserwacji. Do wnętrz poleca się także płytę OSB 2. Za to płyta OSB (najbardziej popularna) przeznaczona jest do stosowania w warunkach wysokiej wilgotności. Użyte w niej wióry łączone są ze sobą żywicą melaminowo-uretanową i klejem poliuretanowym. Ostatni – płyta OSB 4 to najtrwalszy rodzaj płyt. Potrafi znieść największe obciążenia i jest najbardziej odporna na wilgoć.